Żywe ogrodzenie bądź żywopłoty

Żywe ogrodzenie czyli żywopłoty

Żywopłoty przeważnie spełniają podobną rolę jak płoty PCV, natomiast nierzadko są wykorzystywane ponadto za tło. Z reguły takie ploty buduje się w nasłonecznionych kompozycjach, w których blyskawicznPrzeważnieie wzrastają oraz silnie się zagęszczają. Mnóstwo wdzięku posiadają także takie rosnące ogrodzenia, jakie wiodą poprzez zacienione fragmenty skweru. Ciemna zieleń roślin z transparentna gdzieniegdzie plątanina gałęzi ewentualnie kwiatami kreują przykuwające uwagę obrazki,a chłodna wilgotność, bijąca od zagłębionej w ciemnościach ziemi , powoduje że nawet krótki spacer nieopodal takiego ogrodzenia wycisza oraz uspokaja.

Budując plot z żywych roślin, należy uwzględnić role takiego płotu, warunki jakie panują w ogródku, oraz nasze przyzwyczajenia i czas który możemy poświecić na jego utrzymanie. Żywe ploty o prostym pokroju same wzrastają, często tez ekspansywnie kwitną, jednakże chcą także bardzo dużo miejsca. Geometryczne względnie starannie wykończone zielone ploty mogą być niesłychanie wysmuklę, jednakże powinno się je często zmniejszać oraz właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są również koszta nabycia roślin na plot. Jest zatem nad czym się myśleć, bo takie plot komponuje się na lata, niekiedy nawet na pokolenia.


Zwykle akceptowalny jest żywy plot o wielkości półtorej metra. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, niesłychanie modny w chwili obecnej na żywopłoty kształtowane. Ma on całkiem sporo walorów:
• ma mało wymagań,
• dobrze znosi czas mniejszych opadów,
• ekspresowo kiełkuje,
• regularnie podcinany ładnie gęstnieje i nie żółknie od dolu,
• w rejonach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie zrzuca na zimę listowia, i nawet jeśli je zrzuci, to i tak gęstwina jego witek komponuje niedostępny dla wzroku parkan,
• jest niedrogi w zakupie.

Ligustr możemy zastąpić irga połyskująca-jesienią świetnie się przebarwia na rozmaite kolory brązu, żółci oraz czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosny.
Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Bywają to to m.in. rodzaje o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się praktycznymi roślinami rekomendujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno nadawać jej postać wyłącznie od strony reprezentacyjnej, natomiast cześć gałęzi pozostawić dzikich, ażeby owocowały.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s