Wierzba wyrośnie nawet spośród kawałka wiktów.

Wierzba wyrośnie nawet spośród patyka pędu.

Wykorzystując to, możemy spośród niej utworzyć zadziwiające odmiany płotów. Wskutek tego nasze ogrodzenie uzyska niepowtarzalny charakter oraz będzie się polecać wśród żywopłotów w sąsiedztwie.

Wzrastające na posessji i bagiennych bagnach wierzby dawno temu zagościły w domowych skwerach. Umiłowaliśmy je za naturę i spectficzne kiciusie. Nie są problematyczne, reflektują wyłącznie mrowie nawodnienia i nieco słońca. Zaspokoją się nieomalże każdą ziemią.

Malutko roślin wydoła też identycznie szybko pobudzać utracone odrosty oraz odrośle. Wierzby nadzwyczaj łatwo odtwarzają także własny system korzeniowy. Wystarczy, że ucięty lub nawet złapany pęd zanurzony w wilgotnej ziemi po niedługim czasie ukorzeni się oraz wręczy zaczątek kolejnej roślinie. Wybitna osoba wpadła na idea, aby z wierzb produkować zaplatane przęsła w płocie czy też płoty zalane liśćmi. Zapewne powinno się mieć tak prekursorskie ogrodzenie. Najporządniej do zainstalowania takiego ogrodzenia zastosować następujące modele wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), mieniona konopianką, oraz jej liczne mieszańce (np. Salix x smithiana)
wierzba bzowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszelkie te rodzaje wierzby na ogrodzenia mają kilka jednakowych własności:

aktywują proste, długie i nadzwyczaj gibkie pędy – wskutek tego można bez trudności kształtować kształt ogrodzenia;
migiem odrastają po skróceniu- w krótkim czasie zdołamy wypleść pełne przęsło na płot;
niepomiernie łatwo się ukorzeniają- nie trzeba specjalistycznej mądrości do montażu takiego płotu wykonanego z wierzby.

Jak mamy już pomysł na formę płotu, musimy zdobyć należyte wierzbowe odnogi na płot. Na nieszczęście, odnalezienie ich w warunkach zwykłych jest problematyczne, bo dziko rosnące krzaki rzadko emitują bardzo długie oraz prostolinijne pędy. Najodpowiedniej jest przewidzieć prywatną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na skutek będzie trzeba poczekać parę latek.

W celu domniemania plantacji wierzby na płot przebierzmy najpierw lokalizację w skwerze, ździebko przez nas uczęszczane i w żadnym razie zauważalne.Wiosenką, w marcu albo w kwietniu, posadźmy tam rozsadzie, spośród których wyrosną tzw. rośliny mateczne.

Jako flanc wykorzystajmy zdrewniałe wierzbowe jednoroczne pędy długości 25-30 cm, jakie zdołamy pozyskać z dziko narastających roślin. Przed posadzeniem trzeba je zanurzyć na 24 h w głębi, by się akuratnie napiły, po czym wkopać w glebę, właściwie aby wystawał wyłącznie ostatni pąk. Musimy pomnieć, iż rośliny w mgnieniu oka się grubieją, wobec tego powinny dojrzewać w rozstawie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok kalendarzowy lub dwa honorujemy roślinom swobodnie stawać się, po czym ścinamy je| na wysokość ok. 20cm.
Wówczas po tym zabiegu wypuszczą silne, proste pędy, jakich wiosenką kolejnego roku zdołamy zastosować do budowy naszego ogrodzenia. Jednoletnie witki nieczęsto przewyższają 2m, więc na dłuższe musimy poczekać chociaż jeszcze rok kalendarzowy.

Z jednej rośliny pozyskamy od kilku do kilkunastu witek, które można wykorzystać do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s