Żyjące ogrodzenie z krzaków liściastych czy iglastych, niskie czy wysokie? Które ogrodzenie Poznań będzie najbardziej odpowiednie do naszego ogrodu? A w jaki sposób je posadzić a także pielęgnować?

Żyjące ogrodzenie Poznań z krzewów liściastych bądź iglastych, niskie czy wysokie? Które ogrodzenie Poznań będzie najlepsze do naszego ogrodu? A w jaki sposób je usadowić w gruncie a także doglądać?

Trudno przeceniać zalety zielonego ogrodzenia. Ozdabia zieleniec, ochrania nas przed ulicznym hałasem, kurzem, spalinami, a także wzrokiem sąsiadów. Wytwarza przyjemny cień, daje schron ptakom. Żywopłot redukuje siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, które są za litym murem ogrodzeniowym. Lecz przed jego założeniem musimy podjąć decyzję, jaką funkcję ma spełniać w skwerze. Czy ma nas oddzielić od sąsiada, bądź zastępować ogrodzenie, czy pomóc w rozdziale parku na mniejsze części i stworzeniu intymnych zaułków? Winniśmy również zdecydować, jaką płot będzie miało docelową wielkość. Od tego zależy wybór typu drzewa czy też krzaku.

Ogromną zaletą ogrodzeń z drzew i krzaków iglastych jest ich trwała zieleń. W trakcie kiedy szpalery z gatunków zrzucających listowie zimą staną się ażurowe, z iglaków w dalszym ciągu skutecznie zasłaniają nas przed wzrokiem wścibskich.

Dominuje osąd, iż najlepsze na tego rodzaju żywopłoty są tuje o kolumnowym pokroju, np. odmiany „Smaragd” oraz „Spiralis”, które bez docinania utrzymują wąski kształt. Jak zdobędą spodziewaną wysokość zmniejszamy je od góry.

Inne iglaki, np. cisy bądź świerki nastręczają systematycznego strzyżenia.

Na zielone ogrodzenia plastykowe z Bełżyc selekcjonujemy iglaki wytrzymałe na mróz. Delikatne tuje wschodnie i cyprysiki Lawsona zdołają przemarzać. Słabostką takich nasadzeń jest całkiem wysoka cena. Rekompensują ją niezaprzeczalne zalety: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie potrzeba ich nagminnie ciąć.

Na zielone płot z drzew liściastych wybieramy rodzaje, które mają uniesione pędy a także dobrze się rozkrzewiają po przycięciu. W tej roli najprawidłowiej sprawdzają się wytrzymałe na mrozy buki a także graby.

Takie drzewa, systematycznie strzyżone, odpowiednio się zagęszczają, wskutek czego pozyskane z nich zielone ogrodzenia Poznań, zdołają zastąpić wysokie ogrodzenia. Jeżeli wybierzemy rodzaje z kolcami, takie jak igliczna bądź robinia, wówczas przez ogrodzenie Poznań nie przedostanie się ani człek, ani zwierzak.

Zależnie od dynamiki wzrostu danego rodzaju mamy z nich zielone ogrodzenia o różnorodnej wielkości. Niskie (30-60cm) szpalery spośród berberysów robią za szkielet rabat oraz ścieżek, oddzielają od siebie różne części parku. Takie ozdobne ogrodzenia przedstawiają się najprawidłowiej, jak je systematycznie strzyżemy.

Spośród gatunków osiągających większe rozmiary, jak np. ligustr, leszczyna czy jaśminowce, możemy uzyskać całkiem pokaźne żywe ogrodzenia wysokości 1,5 – 2m. Jeżeli mają separować botanik od ulicy, obcinamy je nadając regularny kształt.

Gdy posadzimy z nich żywe płot w głębi skweru, zdołamy je prowadzić w formie swobodnej.

Bez przycinania rozrastają się w szerokim zakresie, podkreślając naturalistyczny charakter tej części ogrodu. Owo rozwiązanie zdaje porządnie egzamin również w przypadku krzewów zniewalająco kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków czy żylistków. Choć te gatunki wolno także strzyc, lecz wówczas znacznie lepiej rozkwitają.

Na zielone ogrodzenia Poznań rekomendowane są także krzewy zimozielone.

Z tej grupy roślin na ogrodzenia Poznań najodpowiedniej sprawdza się u nas bukszpan, i ostrokrzew Meservy. Choć i one po ostrych zimach bywają niekiedy oszpecone przez zbrązowiałe liście. Na zachodzie Europy popularne są zielone ogrodzenia z plastyku z Ostródy z laurowiśni bądź zimozielonych gatunków berberysów. Niestety , w polskich warunkach klimatycznych ich listki nagminnie brązowieją z powodu mrozów. Dlatego, jeżeli już zdecydujemy się na taki płot, powinien być on mały (do 60-80cm), żeby można go było otulić na zimę agrowłókniną i bez trudu wydobyć spierzchnięte części.

Jeżeli chcemy uzyskać zwłaszcza dekoracyjny parkan, należałoby posadzić naprzemiennie dwie lub trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Podczas gdy zakładamy zielony parkan z gatunków zrzucających listki na zimę, korzystnie jest obsadzić go drugim, niewielkim, np. spośród iglaków ewentualnie zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd posiadają zielone ogrodzenie z PCV z Olsztynka strzyżone z wyobraźnią- z krętą linką „dachu” czy też wystrzyżonymi wieżyczkami. Wypada im jednak poświecić wiele czasu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s